Plodonosné dřeviny v městských lesích Benátek nad Jizerou mají své místo

Publikováno
Plodonosné dřeviny v městských lesích Benátek nad Jizerou mají své místo

Původní lesy v České republice byly mnohem rozmanitější, představovaly smíšené porosty s různými druhy dřevin, včetně ovocných stromů a keřů. Bohužel vlivem nevhodného hospodaření mnohé z těchto druhů téměř vymizely, a to nám nyní přináší řadu problémů. Monokulturní smrkové porosty, zejména vlivem vyšších teplot a mírným zimám, jsou náchylné k různým biotickým a abiotickým činitelům, což ohrožuje stabilitu lesního ekosystému. Na mnoha místech proto došlo i k velkoplošným disturbancím. Dříve v českých lesích rostl nejen dub (Quercus), buk (Fagus) a jedle (Abies), ale také jabloň lesní (Malus sylvestris), hrušeň planá (Pyrus pyraster), třešeň ptačí (Prunus avium), jeřáby (Sorbus) a mnoho dalších plodonosných druhů. Nejenže tyto rostliny obohacovaly lesní prostředí, avšak tvořily i domov pro mnoho živočichů. Tato pestrost tedy bohužel téměř z našich lesů vymizela. 

Stabilita a zároveň rozmanitost naší krajiny by pro nás všechny měla být prioritou. Pokud chceme hrát roli dobrého hospodáře v krajině, je nutné vynaložit velké úsilí, jež je s touto cestou spojené. Následně můžeme vidět pozitivní proměny, které nám tato snaha přináší. Proto se město Benátky nad Jizerou rozhodlo aktivně přispět k obnově biodiverzity a zavedlo výsadbu ovocných stromků původních odolných odrůd do lesů a alejí podél obnovených polních cest.

O lesy ve vlastnictví města se stará Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, příspěvková organizace, jež hraje klíčovou roli v péči o městské lesy a aktivně se věnuje zvelebování krajinného rázu. Při obnově lesních porostů je samozřejmostí využívání stanovištně vhodných dřevin a výsadeb více druhů dřevin na jednom místě. Díky tomu vytváříme smíšené porosty, kdy tímto přístupem vytváříme rozmanitý, stabilní a odolnější porost proti působení negativních činitelů. A právě za účelem zvýšení celkové úživnosti lesního prostředí se zde také nacházejí plodonosné dřeviny, jako jsou jabloně, hrušně a třešně. Výsadba těchto stromů odrostkového nebo alejového typu je kromě okrajových částí lesa prováděna rovněž komplexně na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, což přináší zvěři nové potravní zdroje a zlepšuje celkový zdravotní stav lesa.

Chybějící plodonosné stromy v našich lesích mají významný dopad na životní prostředí. Tyto dřeviny jsou základním zdrojem živin a energie pro zvěř v průběhu vegetační sezony. Okusy a ohryzy, které zvěř zanechává ve volné přírodě, svědčí o důležitosti plodonosných druhů pro zdraví a výživu zvěře. Mimoto jsou však tyto dřeviny klíčové pro udržení ekologické rovnováhy v lesích a poskytují domov pro mnoho druhů ptáků a hmyzu. 

S tímto související je nutné zmínit, že pro řešení těchto problémů není jen důležité dobré hospodaření v lesích, ale také spolupráce se subjekty vykonávající právo myslivosti. Z toho důvodu je spolupráce Správy městských lesů Benátky nad Jizerou a místního Mysliveckého spolku Benátky nad Jizerou na té nejvyšší úrovni. Snaha utvořit vhodné podmínky, nejen pro nás lidi, ale zároveň pro zvěř při zajištění odborné péče a hospodaření se zvěří je cestou ke snížení škod na lesních porostech, a tak k zajištění zdravého lesního ekosystému.

Udržitelné hospodaření v lesích představuje klíčový krok k zachování stability životního prostředí, a to si v Benátkách nad Jizerou dobře uvědomují. Mimoto do procesu výsadby lesních dřevin a plodonosných dřevin jsou v tomto městě zapojovány rovněž žáci benáteckých základních škol. Žáci provádějí výsadbu dřevin v rámci akce Den Země a získávají informace o důležitosti druhové pestrosti smíšených lesů a významu plodonosných dřevin v naší krajině. Akci Den Země pro žáky benáteckých škol pořádá každým rokem Správa městských lesů Benátky nad Jizerou ve spolupráci s Mysliveckým spolkem Benátky nad Jizerou.

Ing. Lukáš Hruška, LL.M.